כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז 270

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 

גיליון 270 נובמבר 2016

 

 פלישת חוצני הפיתוח 

 
איך זה שכל ראש רשות שנבחר כי הבטיח לחזק את הישוב והקהילה, הופך מיד עם היבחרו ליזם נדל"ן?

כאשר חזרתי הביתה השעה הייתה כבר אחרי עשר בלילה. הירח היה מלא והאיר את הגינות והמדרכות של הרחוב. בחצר המתינה, רובצת על משטח הבטון, ששת הכלבה המשפחתית. כאשר ראתה אותי כשכשה קלות בזנבה אבל לא טרחה לקום. זאת, חשבתי לעצמי, אפילו יבוא גנב לא תקום, רק תכשכש בזנב. לעומת זאת כאשר עוברת ברחוב פרה, הנביחות שלה יאפילו אפילו על תזמורת כלי הנשיפה הייצוגית של ראובן.
צנחתי בכבדות על הכיסא לידה. ששת רחרחה בעדינות את רגליי. אני מרגישה שקרה משהו, אמרה. תיהני, אמרתי לה, מהלילות השקטים והאחרונים של היישוב היפה והשקט שלנו, כי הכל הולך להיעלם. ששת זקפה אוזניה בסימן שאלה. אני חוזר עכשיו מישיבה של הוועדה לאיכות הסביבה, הסברתי. מתברר שחללית מלאה חוצנים תאבי פיתוח נחתה בכפר, מכינה את פלישת הפיתוח הגדולה אשר אחריה הישוב שלנו לא יהיה יותר אותו דבר.
ממערב תוכנית הרחבה שתוסיף עוד מאות בתים לישוב וכמעט תכפיל אותו. ממזרח ומצפון יקומו מפעלים גדולים שייקראו בית חולים סיעודי. מדרום מתכוננים לזרוע פקעות של טורבינות רוח ליצור חשמל, אשר יכסו את כל השטחים הפתוחים שנשארו.
איך זה, הרהרתי בקול, שכל ראש רשות שנבחר כי הבטיח לתחזק ולחזק את הישוב ואת הקהילה, הופך מיד עם היבחרו ליזם נדל"ן?
הכל מתוכנן וסגור. היישוב יגדל ויהפוך לעיר של 15 אלף תושבים. הילדים והנוער ילמדו בבתי ספר בינונים, בהם לומדים לשנן ולא לחשוב. המבוגרים ייקלטו במקומות עבודה סטנדרטיים. הקשישים יעברו למתחם לדיור מוגן וכאשר יהפכו להיות סיעודיים יעברו לבתי החולים הסיעודיים אשר ייבנו במרכז הישוב. שם ישכבו כל היום מול החלונות הגדולים והנקיים.
מהחלונות רואים הרי רק את השמיים התכולים, וכדי שהם לא ישתעממו יבנו להם טורבינות ענק לייצור חשמל. כך הם יוכלו לעקוב אחר תנועת הכנפיים, לספור כמה סיבובים עושה כל כנף בשעה וביום. אפשר אפילו להמר על זה, ממש כמו משחק בינגו ריאליטי בחסדי היזמים. גם חשמל וגם בידור לקשישים בחבילה אחת!
ובדרך לפיתוח ידרסו חוצני הנדל"ן שטחי טרשים וחורש טבעיים, יהרסו מערות קבורה, מחילות ובורות מים עתיקים, יגרשו את החיות הבר, יבטלו את האינטימיות שישנה היום, ירחיקו את האנשים זה מזה.
אתה סתם מיילל, אמרה ששת. הרי אתה כל הזמן טוען שילדיך עברו לעיר הגדולה. והנה נעשה פה ניסיון להפוך גם את כפר ורדים לעיר קטנה. בנייה לזוגות צעירים, תעסוקה במוסדות לדיור מוגן ומתקנים ליצור חשמל. יותר הזדמנויות לכל אחד. אתה קשיש ושמרן, שמנסה לעצור את הפיתוח והקדמה.
יתכן שאת צודקת, אמרתי. חשבתי לתומי שפיתוח וקידמה יגיעו באמצעות טיפוח האיכות ולא על ידי הגדלת הכמות, על ידי שיפור הקיים ולא באמצעות בנייה חדשה ומסיבית.
אבל מה אני מבין, המשכתי. כנראה שצריך להשאיר את העבודה הזאת לצעירים.
הרמנו ששת ואני את ראשינו לירח המלא וייללנו בקול.

הכותב חבר בתנועת כפר ורדים ירוק

לתגובות: tuviaerez@bezeqint.net

 
« לכל הטורים של טוביה ארז