כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז 265

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 

גיליון 265 יולי 2016

 

ברוכים הבאים לפארק הצבים

 
מה אתה מחייך, שאלה אותי ששת, הכלבה המשפחתית הצעירה.
אני מחייך כי שמעתי בשורות טובות עבורך וגם עבורי. את הרי יודעת שאני תומך נלהב בהקמת פארק לכלבים בכפר. מקום בו אפשר להביא את הכלב המשפחתי לשחרר אותו לחברת כלבים אחרים מבלי שהוא יצטרך לעסוק בהתחמקות קבועה מלוכדי הכלבים של המועצה.
ששת, צעירה מידי בשביל להבין, הקשתה: מה בדיוק מכיל פארק לכלבים?
הסכיתי ושמעי, אמרתי לה. פארק לכלבים זה מקום ביישוב בו כלבים יכולים להיפגש, להכיר כלבים אחרים ולשחק זה עם זה. הפארק מוקף בגדר בגובה של לפחות של 1.6 מ', כדי שאי אפשר יהיה לקפוץ מעליה. החלק התחתון של הגדר טמון באדמה ומבוטן בחגורת בטון כדי שלא ניתן יהיה לחפור מתחתיה. הכניסה למתחם מתבצעת דרך שער כפול הכולל מבואה, וזאת כדי שכאשר כלב נכנס לפארק כלבים אחרים לא יוכלו לצאת. כמובן בפארק כזה צריך מים, עצים לצל, משחקים לכלבים והרבה רצון טוב ומצב רוח.
ובכן, המשכתי בהרצאתי המלומדה, לפני כשנתיים וחצי, מיד לאחר הבחירות האחרונות למועצה, התבשרתי כי הקמת פארק לכלבים היא אחת מתכניות המועצה החדשה לביצוע כבר בשנה הקרובה. ואת הרי טוענת שמשעמם לך להיות סגורה כל הזמן בחצר שלנו בלי כלבים אחרים שתוכלי לשחק עמם, ולכן הפארק הזה ישנה לחלוטין את המצב. נכון שבמקום שנה לקח לתכנן לבנות את הפרויקט שנתיים וחצי, אבל הנה נודע לי כי זה עתה הושלמה בניית הפארק לכלבים במתחם מוצל סמוך למרכז המסחרי.
ששת התלהבה ולא יכלה להתאפק, ועל כן מיהרתי ולקחתי אותה לסיור מוקדם בפארק החדש. הסיור השאיר אותנו מבולבלים.
במקום גדר גבוהה נבנתה גדר בגובה 1 מ' בלבד, כזאת שששת הכלבה מדלגת עליה בקלות, ובמידה שלא תתרכז בקפיצה היא עלולה להשתרע במהלכה על הגדר והיפצע בבטנה.
הרווח בין תחתית הגדר לקרקע ממולא בתלולית עפר. אין שום בעיה, אומרת ששת, לחפור מנהרה ולהימלט.
במקום מבואה עם שער כפול, שער אחד בלבד. כלב אחד נכנס ועשרה אחרים נמלטים באותו זמן.
על משחקי חצר אין מה לדבר.
מיהרתי למועצה לברר מה קרה, וכמובן שהופניתי לעובד שאחראי על המידע.
ערכנו סקר מוקדם, כך אמר לי העובד האחראי על המידע, והתברר כי 30% מתושבי הכפר אוהבים ומחזיקים כלבים, 30% האחרים לא סובלים כלבים והיתר אדישים.
מאידך, המשיך העובד המסור, 95% מתושבי הכפר אוהבים צבים ומוכנים לגדל אחד כזה בביתם. לפיכך, ומתוך היענות לצרכי הציבור, החלטנו להסב את הפארק כך שיתאים להיות פארק לצבים. בצורה זו גם נענינו לרחשי הלב של התושבים וגם חסכנו הרבה כסף.
גובה הגדר מספיק למנוע דילוג של צבים מעליה. תלולית עפר בתחתית מספיקה היות שהצבים אינם יודעים לחפור, ובשער כפול אין כמובן צורך. ומשחקים לצבים? עוד לא המציאו. בקיצור, זה חדשני ואני בטוח שלפארק הצבים החדש יגיעו מכל הארץ להתרשם.
ומה עם הכלבים, הקשיתי.
בשבילם יש שיתוף פעולה אזורי, ענה העובד האחראי. סע לנהריה, כרמיאל, ואפילו לתל אביב.

הכותב חבר בתנועת כפר ורדים ירוק

לתגובות: tuviaerez@bezeqint.net

 
« לכל הטורים של טוביה ארז